Преддиабет и здравен риск

Нормалната стойност на кръвната захар сутрин на гладно е до 6,1ммол/л(в Европа) . Предиабетът включва две състояния - заедно или поотделно:
- кръвната захар сутрин нагладно между 6,1 - 7,0mmol/L,
- на 2 -рия час след провеждане на ОГТТ(виж по-долу ) кръвната захар е между 7,8-11,1mmol/L
Ако имате предиабет, то дългосрочните вреди на диабета върху сърцето и кръвоносната система - може те вече да са започнали.
Без лечение или промяна в стила на живот, предиабета, ще се изяви като диабет тип 2 средно за около 10 години.
Има и добра новина, обаче. Преддиабет може да бъде една възможност за вас да подобрите здравето си, защото прогресията от предиабет към диабет тип 2 не е неизбежна. С промени в начина на живот - здравословни храни, повишена физическа активност и чрез поддържане здравословно тегло - има възможност да нормализиране нивото на кръвната захар. Често при предиабет, няма признаци или симптоми.
Класическите симтоми на диабет тип 2 включват:
- Повишена жажда
- Често уриниране
- Умора
- Неясно виждане
- Чести гъбични инфекции
- Загуба на тегло
Консултирайте се с вашия лекар, ако забележите тези характерни за диабет тип 2 признаци.
Американската диабетна асоциация препоръчва скрининг на кръвната захар, ако имате някои от рисковите фактори за преддиабет, като:
- Наднормено тегло, с индекс на телесна маса над 25. Наднорменото тегло е основен рисков фактор за предиабет, особено когато мастната тъкан е във корема и между мускулите.
- Водите заседнал начин на живот - Физическата активност помага да контролирате теглото си, като използва глюкозата за енергия и прави клетки по-чувствителни към инсулина.
- Възраст над 45 г. - Рискът от предиабет се увеличава с напредване на възрастта, особено след 45г. Това става, защото хората са склонни да се движат по-малко, губят мускулна маса и увеличават теглото си. Въпреки това, по-възрастните хора не са единствените, които са изложени на риск от предиабет и диабет тип 2. Честотата на тези заболявания също нараства в по-младите възрастови групи.
- Имате роднина с диабет тип 2. Рискът от предиабет се увеличава, ако имате родител, дете, брат или сестра със диабет тип 2.
- Имали сте гестационен диабет през бременността или родили бебе по-тежко от 4,1 кг.
- Поликистозна болест на яйчниците - характеризиращо се с нередовен менструален цикъл, повишено окосмяване и затлъстяване.
- Високо кръвно налягане.
- HDL холестерол ("добрия" холестерол) е под - 0,9 ммол / L - или триглицериди над 1.8 ммол/ L.
- Редовно спите по-малко от шест часа или повече от девет часа на нощ. Няколко изследвания свързани с недостатъчен сън или прекалено много сън,води до повишен риск от инсулинова резистентност, предиабет или диабет тип 2.
Когато тези условия - високо кръвно налягане, висока кръвна захар, и отклонения в холестерол - се срещат заедно, заедно със затлъстяването, те са свързани с резистентност към инсулин. Това се нарича метаболитен синдром.
Малко физиология:
- Инсулинът е хормон, който идва от панкреаса, жлеза, разположена зад стомаха. Когато ядете, панкреаса отделя инсулин в кръвта,който действа като ключ, който отключва микроскопични врати(наречени рецептори) в клетките, които позволяват на захарта да навлезе в тях. По този начин кръвната захар се нормализира и това води до понижаване секрецията на инсулин от панкреаса.
- Когато имате предиабет, този процес започва да работи неправилно. Вместо да навлиза във вашите клетки, захарта се повишава.
- Панкреаса не произвежда достатъчно инсулин или рецепторите на клетките са резистентни към действието на инсулина.Но могат да се съчетаят и двата мехенизма. Точната причина за предиабет е неизвестна, въпреки че са открити някои гени, които са свързани с инсулинова резистентностна на органите. Излишните мазнини - особено в областта на корема и обездвижването са важни фактори в развитието на предиабет.
Прогресия в диабет тип 2 е най-сериозната последица от нелекуван преддиабет.
Тестове, използвани за диагностика предиабет
През юни 2009 г. на международна комисия, съставена от експерти на Американската диабетна асоциация, Европейската асоциация за изследване на диабета и на Международната диабетна федерация препоръчват следните кръвни тестове за предиабет:
- Гликирания хемоглобин (А1с) тест - показва средната стойност на кръвната захар през последните 2-3 месеца. Ниво на А1с между 6 и 6,4% се счита преддиабет. A ниво равно или по-високо от 6,5% в две отделни измервания показва, че имате диабет. Някои състояния, могат да направят тест A1C неточен - като например бременност или хемоглобинопатии.
- Кръвната захар на гладно - най-малко осем часа след последното хранене. Ниво на кръвната захар под 6,1ммол /л е нормално.
• Ниво на кръвна захар 6,1-6.9 ммол /л се счита за предиабет.
• Ниво на кръвна захар над 7.0 ммол /л или по-висока е захарен диабет. - Орален глюкозотолерантен тест (ОГТТ)
Условия за провеждане на орален глюкозотолерантен тест:- Пациента да е без инфекциозни заболявания в момента на изследването, както и да не приема медикаменти повлияващи нивото на кръвната захар(да съобщи на лекаря всички медикаменти, които приема);
- Да не ограничава въглехидратите /това са сладки храни, тестени изделия, зеленчуци/;
- Закупува един брой 75 г глюкоза на прах от аптеката (приблизителна цена около 1 лв).
Начин на провеждане:
- Сутрин се изследва кръвна захар на гладно
- След това се изпива разтворена в чаша вода/300мл/ глюкоза на прах за около 5 минути.
- 2 часа след приема на глюкозата отново се дава кръвна захар за изследване, като през тези 2 часа до даването на втората кръвна захар, пациента не трябва да се разхожда, да пуши, пие кафе и храни, но може да приема малко вода. В идеален план било трябвало да е пролежал тези 2часа.
За кръвната захар на гладно важат посочените по – горе стойности. На втория час ниво на кръвната захар по-малко от 7,8 ммол/л е нормално. Кръвна захар от 7,8 до 11,0 ммол / л се счита за предиабет. Нарича се още нарушен глюкозен толеранс (IGT). Кръвна захар над 11.1 ммол / л или по-висока означава, захарен диабет.
Ако нивото на кръвната захар е нормално, Вашият лекар може да препоръча скринингов тест на всеки три години. Ако имате предиабет, може да са необходими по-нататъшни изследвания.
Насоките от Американския колеж по ендокринология предлагат следното лечение на предиабет:
- Яжте здравословни храни. Изберете храни с ниско съдържание на мазнини и калории, но с високо съдържание на фибри.
- Повече физическа активност - 30 до 60 минути умерена физическа активност най-малко пет дни в седмицата.
- „Свалете” излишните килограми - Ако сте с наднормено тегло и намалите само 5 до 10 процента от телесното си тегло ще намалите риска от развитие на тип 2 диабет.
- Някои лекарства - като метформин и акарбоза - също са вариант, ако сте изложени на висок риск от диабет, имате сърдечно-съдови заболявания, затлъстяване на черния дроб или синдром на поликистозни яйчници. В други случаи ще ви са необходими, лекарства за контрол на холестерола - статини, в частност - и медикаменти за контролиране на високо кръвно налягане.
Тъй като констатациите от няколко проучвания показват, че добрия нощен сън може да намали инсулиновата резистентност, се опитайте да получите най-малко шест часа на сън всяка нощ.